Technologia: ocieplenie elewacji

Technologia: OCIEPLENIE ELEWACJI


Przeznaczenie systemu ocieplania

 • Kompleksowe systemy do izolacji cieplnej i akustycznej elewacji budynków.
 • Ochrona konstrukcji budowlanych przed oddziaływaniem opadów atmosferycznych.
 • Oszczędzanie ciepła w sezonie grzewczym.
 • Oszczędność energii w okresie letnim.
 • Zapobieganie pojawieniu się pleśni w środku konstrukcji.
 • Regeneracja uszkodzonych elewacji.

Elementy systemu

Elementy systemu


 1. Ściana
 2. Zaprawa klejowa ZM-01

  Zaprawa jest przeznaczona dla montażu płyt izolacji cieplnej ze styropianu do ścian zewnętrznych (elewacji) budynków. Zaprawa jest stosowana do wszystkich istniejących podłoży budowlanych.

 3. Płyty ocieplania ze styropianu

  Jako materiał izolacji cieplnej stosuje się styropian EPS 70. Jego podstawowym zadaniem jest ocieplanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Maksymalnie pozwolona izolacja cieplna w systemie wynosi 200 mm. Styropian ma w swoim składzie substancję antypiren, zapobiegającą paleniu. Maksymalna klasa palności G1.

  Marka EPS 70
  Gęstość, kg/m3 13,5
  Przewodzenie ciepła, W/(mK) 0,039
  Wytrzymałość na zginanie, kPa 60
  Wytrzymałość na przerwanie, kPa 100
  Limit wytrzymałości przy zginaniu, kPa 100
  Wodochłonność według pojemności za 24godz, % 2
  Czas samodzielnego palenia, s 2
  Grupa palności G1
 4. Zbrojąca zaprawa klejowa ZM-02

  Zaprawa klejowa jest przeznaczona do wykonania warstwy, zbrojonej siatką fasadową. Warstwa tworzy ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i służy do następnego wykończenia ściany. Klejowa warstwa zbrojona składa się z klejowej zaprawy i siatki, zatapionej w zaprawie.

 5. Siatka zbrojąca

  Siatka z włókna szklanego, zbrojąca, zalecana do zbrojenia warstw tynkarskich i szpachlowanych na zewnętrznych i wewnętrznych powierzchniach budynków i konstrukcji różnego przeznaczenia.

 6. Grunt akrylowy

  Mieszanka gruntowa zwiększa adhezję z warstwą dekoracyjną. Częściowo zapobiega przenikaniu wilgoci do warstwy ocieplonej. Grunt ma biały kolor. W przypadku używania tynku o wielkiej dyspersji, warstwę gruntu zaleca się do barwienia.

 7. Dekoracyjna warstwa tynkarska

Istnieje kilka rodzajów tynku.

Tynk akrylowy
Produkuje się na podstawie żywic akrylowych. Przedstawia sobą gotowy do stosowania skład wodno-dyspersyjny. Może być nakładany na stare powierzchnie dyspersyjne i na podłoża mineralne. Barwi się w wybrany kolor lub maluje się farbami akrylowymi. Główną zaletą jest wytrzymałość klimatyczna. Nie wymaga remontu w ciągu 15-20 lat, jednak ma niski wskaźnik paroprzepuszczalności.

To ważne, aby wiedzieć: Z powodu niskiej paroprzepuszczalności nie dopuszczalne jest stosowanie na systemach elewacji tynkarskich, w podłożu których leży wełna mineralna.

Tynk silikatowy
Wykonany na podstawie ciekłego szkla potasowego. Przedstawia sobą zaprawę gotową. Pasuje do nałożenia na przygotowane podłoża mineralne i na stare powierzchnie silikatowe. Minusem jest niezbędność używania razem z gruntem silikatowym oraz nieduży wybór rozwiązań kolorowych. Możliwa jest również częściowa zmiana koloru podczas silnego ukośnego deszczu. Jednak po schnięciu kolor powłoki staje się były.

Tynk silikonowy
Produkuje się na podstawie żywic silikonowych. Przedstawia sobą masę gotową do stosowania. Używa się na wszystkich rodzajach podłóż mineralnych i na starych powierzchniach dyspersyjnych. Barwi się w wybrany kolor lub maluje się farbami silikonowymi.

Tynk mineralny dekoracyjny
Zawiera dodatki odporne na wodę jako zaprawę suchą. Po zmieszaniu z wodą tworzy jednolitą zaprawę tynkarską.

Montaż systemów ocieplenia

Roboty wstępne

Przed rozpoczęciem robót montażowych należy usunąć brud, kurz i różne nierówności. Nierówności podłoża nie powinne przekraczać limity 1 cm x 2m. Należy sprawdzić elewację budynku, czy posiada pustki pod warstwą tynkarską. Przy wykryciu pustek należy demontować lub odnowi starą warstwę.

Roboty wstępne
Obróbka podłoża

Należy obrobić powierzchnię gruntem za pomocą wałka lub pędzla malarskiego dla zapewnienia przyczepności z zaprawą klejową. Grunt głęboko wnikający zapełnia pęknięcia i częściowo zapobiega przenikaniu wilgoci do warstwy ocieplanej.

Obróbka podłoża
Klej do płyt ze styropianu

Klej nakłada się na płyty za pomocą szpachli zębatej po obwodzie paską 30-50 mm, grubością 10 mm z odstępem od krawędzi 20 mm, do środka płyt nakłada się 6-8 maźnięć o średnicy 150mm, o grubości około 10 mm. Zaprawa klejowa musi stanowić nie mniej niż 40% procent od powierzchni płyty. Po nałożeniu zaprawy należy skleić płyty w ciągu 10 minut.

To ważne, aby wiedzieć: Zaprawa klejowa nie powinna trafić do spoin między płytami.

Klej do płyt ze styropianu
Styropian spieniony

Płyty za styropianu mocowane są z dołu do góry w taki sposób, przy którym następna spoina trafi do środka płyty, tworząc styki o kształcie T. Zaleca się mocowanie jednolitych kawałków płyt do kątowych występów budynku oraz otworów okiennych, resztę należy usunąć za pomocą pilnika nożowego. Po całkowitym schnięciu zaprawy klejowej, należy umocować płyty dyblami talerzowymi.

To ważne, aby wiedzie: Wszystkie elementy kątowe należy dodatkowo wzmocnić kątownikiem perforowanym z siatką zbrojącą.
Styropian spieniony
Powierzchnia zbrojąca

Za pomocą szpachli żebatej nakłada się zaprawę zbrojącą na powierzchnię płyt ze styropianu nie oczekując na odmuchiwanie powierzchni, należy położyć do zaprawy siatkę zbrojącą na 10mm, korzystając ze szpachli gładkiej. Po schnięciu obrobić powierzchnię zaprawą gruntową, w razie potrzeby należy dodać barwę do koloru tynku dekoracyjnego, aby uniknąć powstawania białych wprysków do warstwy dekoracyjnej „kornik”.

To ważne, aby wiedzieć: Przed nakładaniem ochronno-dekoracyjnego tynku powierzchnia powinna być całkowicie wysuszona.

Powierzchnia zbrojąca
Warstwa dekoracyjno-finiszowa

Nakłada się tynk dekoracyjny za pomocą szpachli kołowymi ruchami, 1 m kw. na jeden raz, po nałożeniu całej warstwy dekoracyjnej używa się packę do wyrównywania powierzchni i usunięcia resztek.

Istnieje wiele różnych sposobów nakładania warstwy dekoracyjnej, powyżej jest podany sposób nakładania „owieczka”.

To ważne, aby wiedzieć: Warstwa dekoracyjno-tynkarska wysycha w ciągu 15 minut.

Warstwa dekoracyjno-finiszowa